زمان خواندن 7 دقیقه (1363 words)

خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید پارافین جامد

مقدمه 

اولین تولید تجاری واکس پارافین در سال 1867 در آمریکا ثبت شده است. بخش سنگین تقطیر نفت خام که W.D) waxy.distilate) نام دارد، منبع تولید واکس است که از ابتدا نیز از همین منبع واکس تهیه می­ شد. اولین روشی که برای استخراج پارافین به کار می­ رفت مستلزم رقیق کردن W.D با بنزین، سرد کردن، مخلوط و سپس صاف کردن آن از طریق فیلترهای مخصوص بوده است. بعدها پی برده شده که W.D را می­ توان بدون حضور یک رقیق ­کننده در فیلتر پرس plate-and framepress و در سرما صاف نمود. این روش تا سال 1930 به عنوان یک روش استاندارد تولید پارافین در صنایع نفتی به کار می­ رفت. روش فیلتر پرس روغن زیادی در واکس جدا شده باقی می­ گذاشت. در ابتدا برای کاهش محتوی روغن واکس، آن را با حلال­ های مثل بنزین و حتی در بعضی موارد با آب داغ شست­ و شو می ­دادند ولی بعدها برای افزایش خلوص واکس از روش عرق کردن (sweating) استفاده شد. این فرایند تا سال­ ها قبل یگانه روش تولید پارافین خالص بوده ولی در سالیان تحت الشعاع فرآیند­های روغن­گیری با حلال (solvent deoiling) قرار گرفته است. واکس روغن­دار اصطلاحی است که به واکس به دست آمده از عملیات فیلتر پرس زدن اطلاق می ­گردد. واکس تولیدشده به وسیله عملیات عرق کردن به نام اسکیل، پس از عملیات رنگ­بری واکس اسکل سفید نامیده می ­شود. امروزه برای جدا‌سازی واکس از برش ­های نفتی از روش­ های متنوع استخراج با حلال استفاده می ­کنند. واکس حاصل از فرآیند واکس­ گیری با حلال نیز واکس روغن­دار نامیده می ­شود. هر چند به علت راندمان بهتر این روش درصد روغن آن از واکس روغن­دار بدست آمده از فیلتر پرس کمتر است.

مطلب حاضر خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید پارافین جامد است.

معرفی محصول 

پارافین یکی از پرمصرف ترین محصولات تولید­شده در صنایع پتروشیمی می باشد. این ماده از ترکیب مجموعه ­ای از هیدروکربن ­ها تشکیل شده است و از نظر فیزیکی دارای حالت روغنی سفید رنگ، بی بو و مزه است. از نظر شیمیایی در دمای محیط دارای حالت جامد است.

مشهورترین کاربرد پارافین در شمع­ سازی است زیرا این ترکیب به آرامی و بسیار تمیز می­ سوزد. اما کاربرد­های پارافین بسیار گسترده­ تر می­ باشد. از این ماده در صنایع پتروشیمی به عنوان خوراک استفاده می­ گردد. در تولید لاستیک و پلاستیک و PVC به عنوان نرم ­کننده و ضد ­احتراق در صنعت چرم­ سازی و دباغی و نساجی و کاغذ­سازی به عنوان پوشش­ دهنده، در تولید جلادهنده چوب، روغن ­های فشار بالا و روانکاری ماشین ­آلات صنعتی کاربرد دارد.
همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز از پارافین به میزان گسترده­ای سود برده می ­شود که از آن جمله می ­توان به تولید انواع کرم­ های بهداشتی و آرایشی پوست و مو اشاره کرد.

معرفی کد آیسیک و کد تعرفه گمرکی محصول 

کد آیسیک محصول 2320512372 (و کد8 رقمی 27129010) از گروه ساخت کک، فرآورده­ های حاصل از تصفیه نفت و سوخت­ه ای هسته­ ای (23) و زیرگروه ­های ساخت فرآورده­ های نفتی تصفیه شده (2320)، موم ­های نفتی و مشتقات (2320312366)، انواع پارافین (2320412367) می ­باشد.

پارافین جامد تحت زیرفصل­ های تعرفه 2712، مقررات گمرکی ایران با عنوان وازلين؛ موم پارافين، موم نفتي با ذرات ريزمتبلور، موم اسلاك، اوزوكريت، موم لينييت، موم تورب، ساير موم‌هاي معدني و محصولات مشابه كه از سنتز يا به طريق ديگر به دست مي‌آيند،‌ حتي رنگ­ شده، با زیر­تعرفه 27129010 صادر و وارد می ­شود.

شرایط ورود آن داشتن اجازه از وزارت بازرگانی و وزارت صنایع معادن پرداخت 5 درصد حقوق ورودی در سال 1397 (حقوق گمرکی 4% و سود بازرگانی 1%) می­ باشد.

واحدهای تولیدکننده محصول 

این محصول تا انتهای سال ۱۳۹۷ دارای 37 واحد فعال بوده است. استان های اصفهان، گیلان، فارس، قم دارای بیشترین واحد تولیدکننده این محصول هستند. برای مشاهده جزئیات دقیق واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث تولید محصول بر روی کد آیسیک زیر کلیک کنید.

* مشاهده واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث محصول با کد آیسیک 2320512372 (27129010).

همچنین با کلیک بر روی کد تعرفه زیر میزان صادرات و واردات صورت گرفته با آن کد، کشورهای وارد کننده، صادر کننده و... قابل مشاهده است.

* مشاهده واردات و صادرات محصول با کد تعرفه 27129010.

کاربردهای محصول 

 کاربرد پارافین به طور کلی به صورت ذیل است:

1) شمع­ سازي

2) روکش براي کاغذهاي مومی و پوشش ­ها

3) موم پارافینی با درجه غذایی

4) پوشش ­هاي مواد قالب­گیري بسته

5) عامل ضد قالب، دافع رطوبت و گرد و غبار

6) عاملی جهت آماده ­سازي نمونه براي بافت­ شناسی

7) روان­ کننده گلوله، به همراه مواد دیگري مانند روغن زیتون و موم

8) ساخت مداد ابرو و مداد رنگی

9) سوخت جامد براي موتورهاي راکت چندگانه سوز

10) ترکیباتی از موم موجی که براي گرفتن ناهمواري­ هاي سطح بکار می­ رود.

11) ترکیباتی از موم سرشی که براي تخته ­هاي اسکی بکار می ­رود.

12) کاهنده اصطکاك که براي هندریل ­ها و فضاهاي سیمانی بکار می ­رود و نیز معمولا در چاپ صفحه نیز استفاده می­ شود.

13) جوهر به عنوان پایه­ اي براي رنگ­ هاي سولید و بلوک­ هاي رنگی مختلف در موم مورد استفاده در پرینترهاي حرارتی بکار می ­رود.

14) موم میکرو: افزودنی غذایی و عامل جداره­اي با شماره E, E905

15) مورد استفاده در پزشکی قانونی: براي آزمون نیترات با استفاده از موم پارافین به تشخیص نیترات­ ها و نیتریت ­هاي موجود در دستان مظنون به تیر­اندازي کمک می­ کند.

16) عامل آنتیوزونانت: مخلوط پارافین و واکس­ هاي میکرو که در ترکیبات لاستیک استفاده می ­شوند که این عامل مانع از ترک­ خوردگی لاستیک می ­شود. واکس آنتیوزونانت را می­ توان از موم مصنوعی، واکس FT و واکس فیشر تروپسچ تولید کرد.

17) ترموستات مکانیکی و محرك به عنوان دستگاهی براي فعال­سازي

18) پوتینگ پیکاپ­ هاي گیتار که میکروپونیک ناشی از حرکات ظریف را کاهش می ­دهد.

19) حمام موم براي مقاصد زیبایی و درمانی

20) عامل ضخیم ­کننده بسیاري از پینت بال­ ها که با کرایولا استفاده می ­شود.

21) مرطوب­ کننده­اي موثر در لوازم آرایشی بهداشتی از قبیل وازلین

22) جلوگیري از اکسیداسیون سطوح فولادي و آهنی جلا ­داده ­شده

بازار محصول 

با توجه به کاربرد­های بسیار زیاد پارافین جامد مصرف این محصول در جهان روز به روز در حال افزایش می­ باشد و آمار­های تولید، واردات و صادرات موید این مطلب است. انجام تحقیقات جدید در زمینه خواص، بهبود کیفیت و موارد مصرف این محصول نویددهنده افزایش تقاضا در این زمینه در سال­ های آتی می­ باشد. در بررسی­ های آماری نیز مشخص گردید که با توجه به وضعیت فعلی تولید، واردات و صادرات، محصول مورد بررسی در سال­ های آتی کمبود عرضه خواهد داشت و درنتیجه احداث این واحد صنعتی ازلحاظ بازار مصرفی توجیه­­ پذیر خواهد بود.

روش تولید محصول 

مراحل کار در این روش عبارت است از:

1. اختلاط حلال و خوراک

2. سرمایش

3. فیلتراسیون اولیه

4. استخراج با حلال

5. فیلتراسیون نهایی

6. قالب­گیری

7. بسته ­بندی پارافین­ ها

8. توزیع محصول

سرمایه گذاری طرح 

سرمايه‌گذاري هر طرح از مجموع سرمايه‌گذاري ثابت و درگردش حاصل مي‌شود. هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت طرح شامل بخش‌های مختلف از قبیل زمین، محوطه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات و ... می‌باشد.

شرح هزينه‌های سرمايه‌گذاری ثابت طرح در ادامه آورده شده است.

​شرح ​هزینه موردنیاز (میلیون ریال)
​سرمایه ثابت ​697655
​سرمایه در گردش​41209
​کل سرمایه گذاری738864

زمین مورد نیاز برای تولید 6000 تن در سال پارافین جامد، 10000 متر مربع می باشد.

هزینه تولید طرح 

هزینه‌های تولید براساس پيش‌بيني توليد در 100 درصد ظرفيت اسمی محاسبه می‌گردد و براي سال‌هاي قبل از دستيابي به 100% ظرفيت با توجه به ميزان توليد و هزينه‌هاي ثابت و متغير، تعديلات لازم اعمال می‌گردد. كل هزينه‌هاي توليد اين طرح كه شامل هزينه‌هاي عملياتي و غيرعملياتي توليد می‌باشد و معادل 640051.47 ميليون ريال می‌باشد.

شاخص های اقتصادی طرح 

 شاخص های اقتصادی طرح تولید پارافین جامد توسط نرم افزار کامفار محاسبه شده اند و به شرح زیر است.

شرح​ مقدار​ واحد​
​ارزش فعلی خالص (NPV)​ 892092​ ​میلیون ریال
​​​نرخ بازده داخلی (IRR)​​​44.01درصد​
​​​​دوره بازگشت سرمایه (PBP)​2سال​
تسهیلات پیشنهادی​​​419000میلیون ریال​
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید انواع ...
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) توليد كيسه‌ه...
 

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
متن عکس را داخل کادر وارد کنید
Cron Job Starts