مقدمه 

 اهمیت سیستم گرمایش در زمینه ­های مختلف بر کسی پوشیده نیست، در ادامه به بررسی چند مورد پرداخته شده است.

اهمیت سیستم گرمایش در مرغداری­ ها: تامین گرمایش مطلوب و تهویه مناسب از مهم­ترین عوامل تاثیر­گذار در نگهداری و پرورش طیور می­ باشد که بی توجهی به هر یک از این عوامل هزینه ­های اقتصادی فراوانی را برای صاحبان این صنعت در پی خواهد داشت. از زمان شکل­ گیري صنعت مرغداری، همواره دغدغه تأمین گرما براي جوجه ­ها به خصوص در دو هفته اول بعد از تفریخ از تخم وجود داشته است. یک سیستم گرمایشی مناسب باید به خوبی از عهده گرم کردن جوجه­ ها برآید و از نظر اقتصادي نیز به صرفه باشد. در مجموع یک سیستم گرمایشی خوب، باید براي تامین حرارت مورد­نیاز توان کافی داشته باشد، از نظر هزینه ­هاي اولیه و منبع انرژي مصرفی مقرون به صرفه باشد، کنترل، رسیدگی و سرویس آن ساده باشد و استانداردهاي ایمنی لازم براي کارکنان و جوجه­ ها را داشته باشد.

اهمیت سیستم گرمایش در گلخانه ­ها: کنترل دما در گلخانه ­ها و جلوگیری از افزایش دما و یا کاهش دمای بیش از حد در گلخانه می ­تواند باعث افزایش کیفیت و همچنین کمیت در تولیدات گردد و این مسئله دارای اهمیت روز افزون است. نباید از خاطر برد که یکی از هدفهای تولیدات گلخانه­ ای، به ثمر نشستن سریع و زودرس محصولات است که یکی از مناسب­ترین روش ­های تحقق این پدیده، افزایش دمای گلخانه­ ها در فصل سرما است.  

مطلب حاضر خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید هیتر تابشی مخصوص مرغداری ها و گلخانه ها است.

معرفی محصول 

 گرمایش تابشی چیست؟

نحوه گرمایش توسط سیستم­ هاي گرمایش تابشی برگرفته از گرمایش خورشید می­ باشد. در روش تابش، انرژي خورشیدي بدون جذب در فضاي مابین زمین و خورشید، در کره زمین به گرما تبدیل می ­گردد.

سیستم گرمایش تابشی از مشعل، لوله تابشی و یک فن مکنده تشکیل شده است. مشعل نسبت هوا با گاز (مایع یا شهري) را در لوله تابشی به صورت احتراق کامل می­ سوزاند و باعث بالا رفتن دماي لوله می ­گردد. فن مکنده، جهت احتراق را به سمت انتهاي لوله هدایت می ­نماید و منعکس ­کننده انرژي تابشی لوله را به سمت پایین هدایت و بدین طریق گرمایش لازم را تامین می­ نماید. این دستگاه ها با استفاده از بست ­هاي ویژه سیستم گرمایش تابشی از زیر سقف سالن نصب می ­گردند. در این روش با پرهیز از گرم کردن جرم هوا در مصرف انرژي صرفه­ جویی می­ گردد و با حذف سرمایه­ گذاري براي موتورخانه­ هاي متداول در سیستم­ هاي گرمایشی سنتی و کاهش هزینه تعمیر و نگهداري مربوطه، در هزینه ­ها صرفه­ جویی می­ گردد.

معرفی کد آیسیک و کد تعرفه گمرکی محصول 

کد آیسیک محصول 2919512453 از گروه ساخت ماشین­ آلات و تجهیزات طبقه ­بندی نشده در جای دیگر (29) و زیرگروه ­های ساخت سایر ماشین ­الات با کاربرد عام (2919)، انواع دستگاه ­های تهویه مطبوع (2919312301)، سیستم گرمایش صنعتی (2919412452) می­ باشد.

گرمکن تابشی تحت زیرفصل­ های تعرفه 8514 ، مقررات گمرکی ایران با عنوان "كوره‌ها (Furnace) و فرهاي (Ovens) برقي، صنعتي يا آزمايشگاهي (همچنين آن­هايي كه به وسيله القا يا از طريق از دست دادن دي‌الكتريك عمل مي‌كنند)؛ ساير دستگاه‌هاي صنعتي يا آزمايشگاهي براي عمل آوردن مواد با گرما از طريق القايي يا از دست دادن دي‌الكتريك."، با زیرتعرفه­، 85141090 صادر و وارد می­ شود.

شرایط ورود محصولات با کد 85141090 داشتن اجازه از وزارت بازرگانی و وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت 10 درصد حقوق ورودی در سال 1397 (حقوق گمرکی 4% و سود بازرگانی 6%) می ­باشد.

واحدهای تولیدکننده محصول 

​این محصول تا انتهای سال ۱۳۹۷ دارای 4 واحد فعال بوده است. استان های تهران، قزوین، زنجان، آذربایجان غربی دارای بیشترین واحد تولیدکننده این محصول هستند. برای مشاهده جزئیات دقیق واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث تولید محصول بر روی کد آیسیک زیر کلیک کنید.

* مشاهده واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث محصول با کد آیسیک 2919512453.

همچنین با کلیک بر روی کد تعرفه زیر میزان صادرات و واردات صورت گرفته با آن کد، کشورهای وارد کننده، صادر کننده و... قابل مشاهده است.

* مشاهده واردات و صادرات محصول با کد تعرفه 85141090.

کاربردهای محصول 

تامین گرمایش موردنیاز سالن ­های مرغداری ­ها و گلخانه ­ها از کاربردهای محصول موردنظر در این طرح می­ باشد.

بازار محصول 

سیستم گرمایش معرفی شده نسبت به سایر سیستم­ های استفاده شده در صنایع ایران مزایای بسیار زیادی دارد و در تمامی کشورهای پیشرفته به دلیل مصرف کم انرژی نسبت به سایر سیستم ­ها مورد استفاده قرار گرفته است، اما در ایران یک محصول جدید محسوب می­ شود که واحدهای تولیدکننده آن از سال 1392 مجوز تولید گرفته­ اند، با توجه به وضعیت فعلی تولید، صادرات و واردات محصول مورد بررسی در سال­ های آتی کمبود عرضه خواهد داشت و طرح توجیه پذیر است.

روش تولید محصول  

 یک هیتر تابشی از 4 بخش اصلی تشکیل شده است که توضیح هریک به شرح زیر است:

 سامانه احتراق (مشعل مخصوص گازسوز):  در این مشعل گاز و هوا با نسبت استوکیومتری (احتراق کامل) ترکیب می ­شوند و به کمک یک جرقه احتراق صورت گرفته و شعله حاصل در لوله گرماتاب گسترش می ­یابد. شعله ناشی از احتراق در لوله گرماتاب تا 5 متر نیز می ­تواند امتداد یابد. هوای موردنیاز جهت احتراق با توجه به میزان تهویه فضا می ­تواند از فضای داخلی یا از هوای بیرون تامین گردد. سه قطعه اصلی یک مشعل شامل برد الکتریکی (کنترل هوشمند)، سنسور فشار امنیتی و شیر برقی گاز است که این قطعات برای مشعل مورد استفاده در هیتر تابشی از کشورهایی نظیر ایتالیا خریداری می­ شود و در کارخانه درون جعبه مشعل (که از داخل کشور خریداری می­شود) مونتاژ می­شوند.

لوله آتش­خوار: انرژی تابشی سامانه­ های گرماتاب از سطح لوله آتش­خوار و تابشی تابیده می­ شود. دما سطح لوله در نزدیکی مشعل حدود c0420 و در نزدیکی فن مکنده حدود c0180 می­ باشد. قطر این لوله ­ها عموما 70 الی 100 میلیمتر است و جنس آن­ها بستگی به موقعیت قرار آن­ها دارد که از فولاد و فولاد زنگ­ ناپذیر با پوشش آلومینیوم یا تیتانیوم می ­باشد. طول متوسط آن­ها حدود 5 متر است که می ­توان آن­ها را توسط بست­ های ویژه بهم متصل کرد و طول گرماتاب را تا حدود 15 متر افزایش داد. شرکت­ های سازنده از روش ­های متفاوتی جهت اتصال لوله ­ها به یکدیگر استفاده می­ کنند.

لوله­ های موردنیاز از داخل کشور خریداری می ­شود و در کارخانه با ابعاد مورد نظر با دستگاه برش، برش داده می ­شود و به وسیله بست ­های ویژه بهم وصل می­ شود تا ابعاد موردنیاز مرغداری ­ها و گلخانه ­ها که حدودا 13 متر است را پوشش دهد.

منعکس ­کننده: انرژی تابشی گرماتاب به کمک یک منعکس­ کننده به فضای موردنیاز جهت گرمایش تابانده می ­شود. جنس این منعکس ­کننده ­ها از آلومینیوم یا فولاد زنگ­ناپذیر بسیار صیقلی بوده و طول آن­ها حدود 3 متر است. برای تولید منعکس ­کننده از دستگاه ­های پرس و خم استفاده می­ شود تا بتوانند فرم منحنی دلخواه را به ورق­ ها بدهند.

فن مکنده: الکترو موتور موجود برای فن الکتریکی خریداری می ­شود و در کارخانه مونتاژ می­ شود.

سرمایه گذاری طرح 

سرمايه‌گذاري هر طرح از مجموع سرمايه‌گذاري ثابت و درگردش حاصل مي‌شود. هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت طرح شامل بخش‌های مختلف از قبیل زمین، محوطه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات و ... می‌باشد.

شرح هزينه‌های سرمايه‌گذاری ثابت طرح در ادامه آورده شده است.

شرح​ ​هزینه مورد نیاز (میلیون ریال)
سرمایه ثابت​ 44229​
سرمایه در گردش​1173​
​کل سرمایه گذاری​45402

زمین مورد نیاز برای تولید 1000 دستگاه در سال هیتر تابشی، 4000 متر مربع می باشد.

هزینه تولید طرح 

هزینه‌های تولید بر اساس پيش‌بيني توليد در 100 درصد ظرفيت اسمی محاسبه می‌گردد و براي سال‌هاي قبل از دستيابي به 100% ظرفيت با توجه به ميزان توليد و هزينه‌هاي ثابت و متغير، تعديلات لازم اعمال می‌گردد. كل هزينه‌هاي توليد اين طرح كه شامل هزينه‌هاي عملياتي و غيرعملياتي توليد می‌باشد و معادل 28245.52 ميليون ريال می‌باشد.

شاخص های اقتصادی طرح 

شاخص های اقتصادی طرح تولید هیتر تابشی توسط نرم افزار کامفار محاسبه شده اند و به شرح زیر است. 

شرح​ مقدار ​ واحد​
​​ارزش فعلی خالص (NPV)​ 45422​ میلیون ریال​
​​​​​نرخ بازده داخلی (IRR)​​39.33درصد​
​​​​​دوره بازگشت سرمایه (PBP)2​سال​
​​​​​تسهیلات پیشنهادی27000​میلیون ریال​