زمان خواندن 6 دقیقه (1167 words)

خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید نانو زئولیت

مقدمه 

نانوزئولیت یک آلومینوسیلیکات کریستاله طبیعی و جزء کانی‌های غالب در سنگ‌های رسوبی است که شاخص ارزشمندی در سنگ‌های مادری رسوبی و رسوبات محیط محسوب می‌شود. حدود 40 نوع زئولیت طبیعی توسط محققان بررسی شده است که از مشهورترین آن­ها می‌توان به clinoptilolite، chabazite، erionite، heulandite، mordenite stilbite و phillipsite اشاره کرد.

نانوزئولیت‌ها ساختاری سه بعدی دارای خلل و منافذ داخلی هستند که این منافذ به وسیله کاتیون‌ها و مولکول‌های آب اشغال شده است و برای تعادل بار الکتریکی واحدهای تتراهدرال آلومینیم و سیلیسیم موردنیاز می‌باشد. افزایش سطح داخلی منافذ باعث تاثیر بسیار آن در واکنش‌های تبادل کاتیونی است. عدم تعادل بار، به ‌علت حضور آلومینیوم در ساختار نانوزئولیت است که تعیین‌کننده خصوصیات تبادل یون بوده و به نظر می‌رسد باعث تحریک پتانسیل اسیدی سایت‌ها می‌شود. نسبت Si/Al رابطه عکس با محتوای کاتیون دارد، در حالی‌که نسبت مستقیمی با پایداری دمایی دارد. ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی نانو زئولیت‌ها، به همراه فراوانی آن­ها در نهشته‌های رسوبی و سنگ‌ها با مواد مادری آتشفشانی، باعث کاربردهای مفید زیادی در زمینه کشاورزی شده است. به‌ دلیل تخلخل و ظرفیت کاتیونی بالا و خصوصیات تبادل یون، نانوزئولیت به عنوان ماده‌ای با اهمیت در مهندسی کشاورزی و محیط زیست، افزایش بازده محصول و بهبود کارایی عناصر غذایی، حامل کودهای کندرها، حشره‌کش‌ها، قارچ‌کش‌ها و علف‌کش‌ها و به دام انداختن فلزات سنگین می‌باشد.

معرفی محصول 

محصول مورد نظر در طرح حاضر طرح تولید نانو ذرات زئولیتی جهت ضدعفونی کردن دامداري ­ها و مرغداری ­ها می­ باشد. این محصولات همانطوریکه از عنوان آن مشخص است براي ضدعفونی دامداري­ ها و مرغداري ­ها مورد استفاده قرار می­ گیرد.

شیوع بیماري ­ها، زیان­ هاي مالی فراوانی را به صنعت دام و طیور وارد می­ کند. در جهت به حداقل رساندن این زیان ­ها، می ­توان از روش ­هاي پیشگیرانه چون کنترل عوامل بیماری­زا و ناقلین آن­ها استفاده نمود. اینگونه اقدامات که در جهت کنترل بیماري­ ها و پیشگیري از آن­ها به کار می ­روند، تحت عنوان امنیت زیستی طبقه­بندي می­شوند. امنیت زیستی مجموعه­ اي از اقداماتی است که شیوع ارگانیسم ­هاي بیماری­زا را محدود می ­کند. با استفاده از عملیات ضد­عفونی و همچنین اجراي مناسب اقدامات بهداشتی امنیت زیستی می­ توان عوامل بیماری­زا را ریشه­کن نموده و یا به حداقل میزان ممکن رسانید. اقدامات پیشگیرانه ­اي چون واکسیناسیون و مراقبت­ هاي سرولوژیک می ­توانند به سلامت دام ­ها کمک کنند.

امنیت زیستی از لحاظ لغوي از دو جزء(Bio) به معنای زیست و (Security) به معنی امنیت تشکیل شده است و به طور کلی به معنی با امنیت زندگی کردن است. امنیت زیستی شامل روش ­هاي بهینه، با صرفه و کارآمد کنترل، پیشگیري و ریشه ­کنی انواع بیماري­ هاي دامی می ­باشد. روش ­هاي مختلف پیشگیري شامل به سازي، بهداشت، مدیریت علمی و صحیح، واکسیناسیون، تغذیه و مسایل مربوط به آن، کنترل مداوم بیماري ­هاي متداول، قرنطینه و آموزش می ­باشد. یک برنامه کامل امنیت زیستی شرایطی را فراهم می­ کند که عامل بیماري به محیط مزرعه وارد نشده و یا در صورت حضور شدیدا تحت کنترل و به یک سطح نسبتا و یا کاملا بی خطر مبدل گردد.

طرح حاضر تولید مواد موردنیاز جهت ضدعفونی کردن دام می ­باشد که این عمل براي جلوگیري از بیماري و گسترش آن صورت می ­گیرد. شعار مهم در صنعت دامداري و مرغداري «پیشگیري بهتر از درمان است» می­ باشد. لذا ایجاد برنامه ­هاي ضدعفونی از مهم­ترین برنامه­ ها می ­باشد.

معرفی کد آیسیک و کد تعرفه گمرکی محصول 

به دلیل نو ظهور بودن محصول مورد بررسی طرح، هنوز کد آیسیک و کد تعرفه گمرکی برای این محصول درنظر گرفته نشده است.

واحدهای تولیدکننده محصول 

با مراجعه به سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت نتیجه­ گیري شده است که براي محصول مورد بررسی هیچ واحد فعال تولید­کننده ای در کشور وجود ندارد.

کاربردهای محصول 

  محصول مورد نظر نانو ذرات زئولیتی می ­باشد که براي ضد­عفونی کردن دامداري ­ها و مرغدرای­ ها بکار می­ رود.

بازار محصول 

 بررسی­ هاي انجام گرفته در مورد تولید نانو ذرات زئولیتی جهت ضدعفونی کردن دامداري­ ها نشان می­دهد که این محصولات از سابقه تولید و مصرف در کشور برخوردار نمی­ باشد. ولی با عنایت بر مزیت فنی بارز آن­ها می­توان گفت که در صورت تولید و عرضه این محصولات به بازار استقبال خوبی از آن­ها از سوي صنایع به عمل خواهد آمد.

بررسی و پیش­بینی عرضه و تقاضاي محصولات طرح نشان می­ دهد که در آینده بازار از وضعیت کمبود برخوردار خواهد بود. این میزان کمبود طی سال ­هاي آتی با به بهره ­برداري رسیدن طرح­ هاي در دست ایجاد کاهش پیدا خواهد نمود ولی مقدار آن همچنان در سطح قابل توجه قرار خواهد داشت.

همچنین تجربه نشان داده است که در مورد محصولات جدید در صورت موفقیت آن­ها در بازار، علاقه ­مندي براي توسعه تولید آن بوجود می ­آید.

لذا این طرح­ هاي جدید براي تولید محصولات مشابه طرح حاضر از نظر بازار توجیه ­پذیر ارزیابی می­ گردد و انتظار می­ رود که با توسعه تولید داخل این محصولات، افزایش سلامت و بهره­ وري تولید در دامداري­ ها و مرغداري­ هاي کشور بوجود آید.

1)با افزایش تولیدات و با استفاده از دانش فنی مناسب می ­توان علاوه بر نیاز داخل، امکان صادرات این محصولات را به کشورهای مجاور فراهم نمود.

2)به طور کلی تاسیس شرکت جدید باعث اشتغال­زایی و حمایت از تولید داخل، مقابله با تحریم ­ها و... می­ شود.

روش تولید محصول 

روش تولید نانو ذرات زئولیت به شرح زیر است.

1. تبدیل آهک به پودر آهک به وسیله دستگاه سنگ­ شکن

2. آماده­ سازی مواد سوسپانسیون­ ساز

3. تبدیل سنگ زئولیت به پودر

4. پالایش پودر زئولیت توسط انحلال شیمیایی

5. تولید ذرات نانو از پودر زولیت توسط راکتورهای نانو

6. میکس پودر آهک، مواد سوسپانسیون­ ساز و نانو ذرات زئولیت

7. بسته­ بندی

سرمایه گذاری  طرح 

 سرمايه‌گذاري هر طرح از مجموع سرمايه‌گذاري ثابت و درگردش حاصل مي‌شود. هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت طرح شامل بخش‌های مختلف از قبیل زمین، محوطه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات و ... می‌باشد.

شرح هزينه‌های سرمايه‌گذاری ثابت طرح در ادامه آورده شده است.

​شرح هزینه موردنیاز (میلیون ریال)​
سرمایه ثابت​ 153640​
سرمایه در گردش​3789​
کل سرمایه گذرای​157429​

زمین مورد نیاز برای تولید 2000 تن در سال نانو زئولیت، ۴۰۰۰ متر مربع می باشد.

هزینه های تولید محصول 

هزینه‌های تولید بر اساس پيش‌بيني توليد در ۱۰۰ درصد ظرفيت اسمی محاسبه می‌گردد و براي سال‌هاي قبل از دستيابي به ۱۰۰% ظرفيت با توجه به ميزان توليد و هزينه‌هاي ثابت و متغير، تعديلات لازم اعمال می‌گردد. كل هزينه‌هاي توليد اين طرح كه شامل هزينه‌هاي عملياتي و غيرعملياتي توليد می‌باشد و معادل 84607 میلیون ریال می باشد.

شاخص های اقتصادی طرح 

شاخص های اقتصادی طرح تولید نانو زئولیت توسط نرم افزار کامفار محاسبه شده اند و به شرح زیر است.

شرح​ ​مقدار ​واحد
​​ارزش فعلی خالص (NPV)​ 237876 میلیون ریال​
​​​​نرخ بازده داخلی (IRR)​​44.87درصد​
​​​​دوره بازگشت سرمایه (PBP)​2سال​
تسهیلات پیشنهادی​92000​میلیون ریال​
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید مواد‌غ...
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید لوله‌ه...
 

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
متن عکس را داخل کادر وارد کنید
Cron Job Starts