زمان خواندن 7 دقیقه (1318 words)

خلاصه مطالعات امکان سنجی(طرح توجیهی) تولید پلی اورتان ترموپلاستیک نسوز

مقدمه

پلی ­اورتان از دهه 1980 به بعد با مطالعات زیادي که به منظور بهبود کیفیت بر روي کاتالیست و عوامل پف­زاي آن انجام شد، هر روز مصارف گسترده­ تري پیدا کرده است. به عنوان مثال حدود30 سال است که در تولید صندلی ماشین از فوم­هاي پلی ­اورتان منعطف استفاده می­ شود. در مواردي که می ­توان آنها  را با سایر مواد جایگزین نمود، پلی ­اورتان به علت سادگی تهیه، هزینه نسبتا پایین و خواص فیزیکی و مکانیکی مناسب، همچنان به عنوان یک گزینه جدي مطرح می­ باشد.  مطلب حاضر خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید پلی اورتان ترموپلاستیک نسوز است.

 معرفی محصول

ترکیبات ترموپلاستیک پلی ­اورتان [TPU] براي کاربردهایی که نسوز بودن مورد نظر است مانند کاربرد در سیم ­ها و کابل، مفید هستند. یک روش ویژه براي نسوزکردن پلیمرها، استفاده از سیستم ­هاي پف کننده می ­باشد. اصطلاح پف ­کننده به لایه زغال کفی که بر روي سطح ماده پلیمري در اثر وجود آتش تشکیل می­ شود گویند. لایه زغالی مواد تحتانی را در برابر آتش محافظت می ­کند. به عبارت دیگر این لایه به صورت یک مانع فیزیکی عمل می نماید و نفوذ محصولات فرار قابل اشتعال به سمت آتش و نفوذ اکسیژن به سمت پلیمر را محدود می­ کند. در نتیجه پوشش زغالی، انتقال حرارت و انتقال جرم را میان گاز و فاز جامد آهسته و کند می ­نماید. TPUخالص (پلیمر TPUبدون افزودنی ­هاي نسوزکننده) تحت فلاکس حرارتی بالا یا در معرض آتش، طی دو مرحله متوالی تخریب می ­شود. مرحله اول تخریب از طریق شکستن مولکول­ هاي پلیمر در دماهاي بین C˚۲۴۰ تا C˚۴۰۰ رخ می­ دهد که بیشترین افت وزنی را در دماي C˚۳۲۰ دارد. مرحله دوم تخریب در محدوده دمایی ۴۰۰ تا C˚۷۰۰ اتفاق می افتد که منجر به از بین رفتن کامل پلیمر می­ شود.

بخاطر شکستن مولکول­ هاي پلیمر وزن مولکولی پلیمر TPU همچنین ویسکوزیته مذاب آن کاهش می­ یابد. بنابراین باعث ریزش زیاد پلیمر مذاب می ­شود. پلیمر مدت کمی پس از جرقه شروع به سوختن می­ کند و در هنگام سوختن بصورت مذاب درمی آید و می ­ریزد. اگر این پلیمر در ساختمان کابل یا سیم باشد، ریزش پلیمر مذاب هنگام سوختن باعث قرارگرفتن سطح جدیدي از پلیمر در معرض آتش شده و در نتیجه آتش به نواحی دورتر از نقطه اولیه آتش ­گیري گسترش می­ یابد. در این حالت آتش فقط در صورتی خاموش می­ شود که پلیمر مذاب تماما ریزش کرده و آتش به سطح سیم هادي الکتریسیته لخت و عریان برسد. افزودنی­ هاي هالوژنی مانند موادي بر پایه کلر و برم براي افزایش خاصیت نسوز بودن ترکیبات TPU به آن­ها اضافه می­ شوند. در حال حاضر، TPU هایی که ترکیبات هالوژنی ندارند مطلوب هستند. به همین دلیل نیاز است که در فرمولاسیون TPU از مواد دیگري همچون ملامین سیانور به جاي افزودنی ­هاي هالوژنی استفاده شود. 

معرفی کد آیسیک و تعرفه گمرکی محصول 

کد آیسیک محصول ​2413412430 و کد آیسیک 8 رقمی 24131270  از گروه ساخت مواد و محصولات شیمیایی(24) و زیر گروه های تولید مواد پلاستیکی به شکل اولیه و ساخت لاستیک مصنوعی(2413) می باشد. 

پلی‌اورتان‌ها تحت زیر فصل‌های 3909 مقررات گمرکی ایران با عنوان رزين‌هاي آمينيك، رزين‌هاي فنوليك و پلي اوره‌تان‌ها، به اشكال ابتدايي، با زیر تعرفه 39095000 وارد و صادر می‌شود. شرایط ورود آن داشتن اجازه از وزارت بازرگانی و وزارت صنایع معدن پرداخت 5 درصدی حقوق ورودی در سال 1397(حقوق گمرکی4% و سود بازرگانی 1%) می‌باشد.

واحدهای تولیدکننده محصول 

این محصول تا انتهای سال ۱۳۹۷ دارای 10 واحد فعال است و شهرهای تهران، اصفهان دارای بیشتر تعداد واحدهای فعال تولید این محصول هستند. برای مشاهده جزئیات دقیق واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث تولید محصول بر روی کد آیسیک زیر کلیک کنید.

مشاهده واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث محصول با کد آیسیک 2413412430 (24131270)

همچنین با کلیک بر روی هر یک از کدهای تعرفه زیر میزان صادرات و واردات صورت گرفته با آن کد، کشورهای وارد کننده، صادر کننده و... قابل مشاهده است.

مشاهده واردات و صادرات محصول با کد تعرفه 39095000

​کاربردهای محصول

TPU هاي بر پایه پلی‌اتر براي پوشش انواع کابل ­ها و سیم­ هاي ایمنی، تاکتیکی و نظامی بکار می­ روند. انواع پایه پلی­ اتري آن به علت مقاومت خوب در برابر هیدرولیز و عوامل میکروبی، از خوردگی و همچنین اتصالات در ولتار پایین جلوگیري می­نمایند. برخی از کاربردهاي فراوان TPU براي پوشش انواع کابل و سیم به شرح زیر است:

 • کابل ­هاي مورد استفاده در دریا براي استخراج نفت و گاز
 • کابل­ هاي فشار قوي در سایتهاي ساختمانی
 • کابل ­هاي بلند و دنباله دار در صنعت معدن
 • کابل براي چمن زن­ها و سایر تجهیزات کشاورزي
 • کابل­ هاي تلفن
 • کابل­ هاي کنترلی براي تحقیقات
 • سیستم ترمز براي ماشین­ها
 • کابل براي فضاپیماها
 • کابل هاي فشار قوي براي متروها
 • کابل­ هاي کنترلی آنتی استاتیک براي تجهیزات الکترونیکی

بازار محصول 

​ به علت محدودیت در استفاده از این نوع روکش براي سیم و کابل و استفاده خاص از آن و قیمت نسبتاً بالاي آن، همچنین واردات سیم و کابل با روکش نسوز به کشور، باید در تولید این محصول با توجه به نیاز کشور اقدام شود. همچنین بیشتر کارخانجات تولیدي از گرانول P.V.C برای روکش سیم استفاده می‌کنند که ارزان قیمت­ تر است هرچند خواص پلی ­اورتان ترموپلاستیک نسوز همچون مقاومت شیمیایی بالا، مقاومت در برابر تجزیه و.‌.. را ندارد. براي مطالعات امکان­ سنجی احداث واحد تولید پلی ­اورتان ترموپلاستیک نسوز باید به مسائل و موارد متعددي نظیر: وجود واحدهاي تولید مشابه، طرح­ هاي تولیدي در دست اجراي مشابه، میزان نیاز کشور، توانایی صنایع کشور، قیمت تمام شده، سود دهی واحد تولیدي، دوره بازگشت سرمایه، امکانات مورد نیاز، دانش فنی مورد نظر و... توجه کرد.

روش تولید محصول 

​پلی ­اورتان ترموپلاستیک ­ها را می توان به چندین روش و در پروسه­ هاي متفاوت تولید نمود. اجزاء این پلیمرها یا طی چند مرحله و به روش پیش پلیمري و در یک فرآیند ناپیوسته و یا طی یک مرحله و به روش تک ضرب و در یک فرآیند پیوسته تبدیل به پلیمرهاي پلی­ اورتان ترموپلاستیک با ویژگی ­ها و خواص مورد نظر می­ شوند. در صنعت اغلب به روش تک ضرب و با استفاده از برخی فرآیندهاي پیوسته از قبیل: فرآیند تسمه ­اي و یا فرآیند اکسترودر و در مقیاس صنعتی و نیمه صنعتی تولید می­ شوند. در سنتز پلی­ اورتان­ ها براي کنترل واکنش و خواص فیزیکی محصول نهایی نسبت استوکیومتري مواد شرکت­ کننده در واکنش که معمولاً نسبت مولی نامیده می­ شود، بسیار مهم است. چون مواد شرکت­ کننده OH به NCO یعنی نسبت در واکنش از لحاظ استوکیومتري با بازده صد درصد با یکدیگر واکنش می­ دهند لذا می توان با انتخاب نسبت مولی متفاوت نوع ساختار پلیمر را تعیین کرد.

سرمایه گذاری طرح

سرمايه‌گذاري هر طرح از مجموع سرمايه‌گذاري ثابت و درگردش حاصل مي‌شود. هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت طرح شامل بخش‌های مختلف از قبیل زمین، محوطه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات و ... می‌باشد.

شرح هزينه های سرمايه گذاری ثابت طرح در ادامه آورده شده است

​شرح ​هزینه مورد نیاز (میلیون ریال)
​سرمایه ثابت 47072
​سرمایه در گردش​17210
​کل سرمایه گذاری​64282

هزینه های تولید طرح

​هزینه‌ های تولید براساس پيش‌بيني توليد در ۱۰۰ درصد ظرفيت اسمی محاسبه می‌گردد و براي سال‌هاي قبل از دستيابي به ۱۰۰% ظرفيت با توجه به ميزان توليد و هزينه‌هاي ثابت و متغير، تعديلات لازم اعمال می‌گردد. كل هزينه‌هاي توليد اين طرح كه شامل هزينه‌هاي عملياتي و غيرعملياتي توليد می‌باشد و معادل 457806 ميليون ريال می‌باشد.

​زمین موردنیاز برای تولید 500 تن در سال پروفیل آهن باید دارای مساحت 3۰۰۰ متر مربع باشد.

شاخص های اقتصادی طرح 

شاخص های اقتصادی طرح تولید پلی اورتان ترموپلاستیک نسوز توسط نرم افزار کامفار محاسبه شده اند و به شرح زیر است.

​شرح ​مقدار ​واحد
​​ارزش فعلی خالص (NPV) 32926 ​میلیون ریال
​​نرخ بازده داخلی (IRR)​31.94​درصد 
​​دوره بازگشت سرمایه (PBP)​2.92​سال
​​تسهیلات پیشنهادی​28000​میلیون ریال
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید پروفیل...
ایده سرمایه گذاری: تولید کفپوش لاستیکی
 

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

 1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
متن عکس را داخل کادر وارد کنید

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://armanin.ir/

Cron Job Starts