خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) توليد كيسه‌هاي يكبار مصرف محلول در آب با منشاء PVA

مقدمه 

​عموم كشورهاي پيشرفته جهان، از جمله ممالك پيشرو در صنعت توليد كيسه‌هاي محلول در آب و زيست تخريب پذير با منشا PVA محسوب مي‌گردند. با اين­ حال اين محصول كماكان نيازمند توصيف بيشتر و دقيق‌تر در بين مصرف كنندگان عام و خاص آن در تمامي كشورهاي جهان است. در ايران علي‌رغم ورود برخي متخصصان و صنعت‌گران به مقوله توليد بيوپليمرها و بيوپلاستيك‌ها، ولي تاكنون هيچ‌گونه توليد مشابه اي در اين زمينه انجام نپذيرفته است. حتي با وجود ضرورت‌هاي مورد استفاده‌ قرار دادن اين كيسه‌ها بويژه در بيمارستان‌ها و مراكز درماني، هيچ اقدامي در زمينه واردات اين كالا چه توسط بخش‌هاي دولتي و يا بخش خصوصي در كشور به چشم نمي‌خورد.

معرفی محصول 

پليمرها و مواد زيست تخريب پذير در مقايسه با پلاستيك‌هاي موجود نه تنها در فرآيند توليد، انرژي كمتري مصرف مي ­نمايند بلكه به­ دليل مواد مصرفي تجديدپذير از اهميت ويژه اي برخوردارند. از سال 1970 و با وخيم شدن مشكل دفن زباله در سطح جهان، موضوع استفاده از پليمرهاي زيست تخريب پذير مطرح گرديد: كه اولين موضوع در خصوص كيسه‌هاي زباله و مواد يك بار مصرف بود طوري كه 30 درصد از پلاستيك‌هاي توليدي براي مصارف يك بار مصرف بوده و تنها دو درصد از آن بازیافت مي گردد. لذا پليمرهاي زيست تخريب پذير به عنوان جايگزين مناسب پلاستيك ­هاي رايج مطرح گرديد. به طور كلي مي ­توان پليمرها را به دو گروه عمده زيست تخريب پذير و غير تخريب پذير تقسيم بندي نمود و پليمرهاي زيست تخريب پذير را براساس اجزاي تشكيل دهنده، روش تهيه، روش ساخت و يا كاربرد آن­ ها نيز تقسيم بندي نمود.

معرفی کد آیسیک و تعرفه گمرکی محصول

​کد آیسیک محصول 2520512645  از ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک (25) و زیر گروه ساخت انواع محصولات پلاستیکی(2520) می باشد.کد تعرفه گمرکی کیسه بدون بافت پلاستیکی یک لایه از پلی وینیل الکل  39232990 است. 

کیسه‌های محلول در آب تحت زیر فصل 3923 با عنوان اشیا برای نقل و انتقال با بسته بندی کالا، سربطری، سرپوش، کلاهک و سایر درپوش­ ها، از مواد پلاستیکی با زير تعرفه39232990 با عنوان سایر، وارد و صادر مي شود.

شرايط ورود آن داشتن اجازه از وزارت بازرگاني و وزارت صنايع معادن پرداخت 20 درصدي حقوق ورودی در سال 1397 (حقوق گمرکي 4% و سود بازرگاني 16%) مي باشد. از نقطه نظر وزارت بازرگانی، برای صادرات محصولات تولیدی طرح هیچ گونه شرایط و محدودیتی وجود ندارد.

واحد تولیدکننده

این محصول تا انتهای سال ۱۳۹۷ دارای واحد فعالی نمی باشد.

* مشاهده واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث محصول با کد آیسیک 2520512645

همچنین با کلیک بر روی هر یک از کدهای تعرفه زیر میزان صادرات و واردات صورت گرفته با آن کد، کشورهای وارد کننده، صادر کننده و... قابل مشاهده است.

* مشاهده واردات و صادرات محصول با کد تعرفه 39232990

کاربردهای محصول 

ﻣﺤﺼﻮل ﺗﻮﻟﻴﺪي ﻃﺮح، ﻛﻴﺴﻪ ﻫﺎي ﻣﺤﻠﻮل در آب از ﺟﻨﺲ ﭘﻠﻲ وﻳﻨﻴﻞ اﻟﻜﻞ ﻣﻲ­ﺑﺎﺷﺪ. ﻛﺎرﺑﺮد اﻳﻦ ﻛﻴﺴـﻪ ﻫـﺎ در ﺑﻴﻤﺎرﺳـﺘﺎن ﻫـﺎ، ﻣﺮاﻛـﺰ درﻣـﺎﻧﻲ، ﻫﺘـﻞ ﻫـﺎ و ﺣﺘـﻲ ﻣﻨـﺎزل در زﻣـﺎن ﻣﺮاﻗﺒﺖ ﻫﺎي وﻳﮋه ﭘﺮﺳﺘﺎري از ﺑﻴﻤﺎران ﺟﻬﺖ ﻛﺎﻫﺶ آﻟﻮدﮔﻲ ﻫﺎي ﻋﻔﻮﻧﻲ و ﺑﺎﻛﺘﺮﻳﺎﻳﻲ، اﺷﺎره ﻣـﻲﺷﻮد و آﻧﺮا ﻳﻜﻲ از ﻣﻮﺛﺮﺗﺮﻳﻦ روش ﻫﺎ ﺑه­ﻤﻨﻈﻮر ﻛﻨﺘﺮل آﻟـﻮدﮔﻲ ﻫـﺎي ﺑﻴﻤﺎرﺳـﺘﺎﻧﻲ ﻣﺤﺴـﻮب ﻣـﻲﻧﻤﺎﻳﻨﺪ.

اﻳﻦ ﻛﻴﺴﻪ ﺟﻬﺖ ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻨﺪي ﻣﻮاد ﻏﺬاﻳﻲ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﻴﻮه و ﺳﺒﺰي ﻫﺎي ﻣﻨﺠﻤﺪ و ﻣﻮاد ﻏﺬاﻳﻲ ﮔﻮﺷﺘﻲ و.... ﻧﻴﺰ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎه ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮﻧﺪ.

بازار محصول 

​با توجه به عرضه و تقاضای محصول بازار محصول با کمبود عرضه مواجه است.

روش تولید محصول 

ﺑﻄﻮر ﻛﻠﻲ ﻓﺮاﻳﻨﺪ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﺮاﺣﻞ زﻳﺮ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ:

1)نشاسته همراه با پلی وینیل الکل خرد می‌شوند.

2)سایر مواد اولیه به ترکیب اضافه شده و در میکسر مخلوط می‌شوند.

3)مخلوط به سیستم گرانول ساز منتقل می‌شود.

4)فیلم تولید می‌شود.

5)کیسه‌ها توسط دستگاه کیسه ساز تولید خواهند شد.

سرمایه گذاری طرح 

سرمايه‌گذاري هر طرح از مجموع سرمايه‌گذاري ثابت و درگردش حاصل مي‌شود. هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت طرح شامل بخش‌های مختلف از قبیل زمین، محوطه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات و ... می‌باشد.

شرح هزينه‌های سرمايه‌گذاری ثابت طرح در ادامه آورده شده است.

​شرح ​هزینه مورد نیاز (میلیون ریال)
​​سرمایه ثابت 500862
​​سرمایه در گردش​13328
​​کل سرمایه گذاری​51490

زمین مورد نیاز برای تولید 319 تن در سال توليد كيسه‌هاي يكبار مصرف، 3000متر مربع می باشد.

​هزینه های تولید طرح

هزینه‌های تولید براساس پيش‌بيني توليد در ۱۰۰ درصد ظرفيت اسمی محاسبه می‌گردد و براي سال‌هاي قبل از دستيابي به ۱۰۰% ظرفيت با توجه به ميزان توليد و هزينه‌هاي ثابت و متغير، تعديلات لازم اعمال می‌گردد. كل هزينه‌هاي توليد اين طرح كه شامل هزينه‌هاي عملياتي و غيرعملياتي توليد می‌باشد و معادل 250735 ميليون ريال می‌باشد.

شاخص های اقتصادی طرح

​شرح ​مقدار ​واحد
​​ارزش فعلی خالص (NPV) ​218590 ​​میلیون ریال
​​​​نرخ بازده داخلی (IRR)​29.07​درصد
​​​​دوره بازگشت سرمایه (PBP)​2.85​سال
​​​​تسهیلات پیشنهادی​301000​​میلیون ریال
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید پارافی...
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید ظروف ی...
 

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
متن عکس را داخل کادر وارد کنید
Cron Job Starts