56

معرفی محصول 

 امروزه مردم به کیفیت غذایی که به حیوان خانگی‌شان اهمیت می دهند. در واقع مسئله تغذیه برای حیوانات خانگی درست به اندازه تغذیه خود ما اهمیت دارد.

برای تشخیص یک غذای با کیفیت،باید توجه کرد که نوع و نژاد حیوان خانگی، سلامت غذا و متناسب بودن ترکیبات به کار رفته در آن با حیوان خانگی تان است. بیشتر این موارد را با مطالعه برچسب روی محصول و دسته بندی کیفی آن می توان متوجه شد. غذای حیوانات خانگی از نظر کیفیت به دسته های مختلفی تقسیم شده و عبارات مختلفی برای توصیف میزان کیفیت آن ها به کار گرفته می شود. بیشتر این عبارات توصیفی بر روی بسته بندی غذای سگ و گربه ها دیده می شوند، هر چند که مشاهده آن ها بر روی بسته غذای دیگر حیوانات خانگی هم چندان عجیب نیست.

به طور کلی غذای حیوانات خانگی تولید شده توسط شرکت ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد که رایج ترین آن ها شامل «محصولات کلی» (Generic)، «درجه یک» (Premium) و «سوپر پریمیوم» (Super Premium) می باشند. البته محصولات دیگری هم هستند که با مطرح کردن اصطلاحاتی مانند «طبیعی» (Natural)، «همه جانبه» (Holistic)، «ارگانیک» (Organic) و «خالی از غلات» (Grain-free)، سعی در جلب توجه مشتری و فروش محصول خود دارند.

ورود غذاهای خشک در طعمه و ترکیبات متنوع و برای رنج سنی مختلف به بازار صاحبان گربه را به استفاده این غذاها سوق داد و در زمان کوتاهی غذا های خشک ، غذای ثابت اکثر گربه های خانگی شد . غذاهایی که فاسد نمیشوند و نیاز به آماده کردن ندارند و با زندگی ماشینی و پر مشغله افراد جامعه به خوبی همسو اند.

مصارف و ویژگی های محصول نهایی:

غذای سگ، غذای گربه، غذای ماهی، غذای میگو، خوراک مرغ

غذای خشک ارزان تر از غذای های کنسروی یا غذای خانگی می باشد
غذای خشک نتیجه ی مثبتی بر دندان ها گذاشته و کثیفی وپس مانده های مواد غذایی و جرم دندان ها را برطرف می کند
غذاهایی که در آنها از پروتئین حیوانی استفاده شده و از کیفیت مطلوب تری برخوردار هستند ، گربه را بیشتر سیر نگه میدارد
مزیت دیگر این ماده غذایی نسبت به سایرغذا ها دارد این است که نگاه داشتن غذای خشک برای مدت طولانی تری در محیط خارج میباشد در صورتیکه کنسرو باز شده و خارج از یخچال در کمتر از 2 ساعت باید مصرف شود. 

نکات زیر می تواند عوامل توجیه پذیر بودن احداث کارخانه غذای حیوانات خانگی باشد.

  • ممنوعیت واردات نمونه های خارجی و نیاز به محصول داخلی
  • طراحی و راه اندازی صفر تا صدی خطوط تولید غذای حیوانات خانگی کاملا ایرانی
  • نیاز به ایجاد اشتغال در شرایط کنونی کشور
  • راه اندازی محصول مورد نیاز کشور در راستای رونق تولید
  • تامین مواد اولیه کاملا ایرانی و دسترس
  • سرمایه اولیه نسبات کم در برابر صنایع دیگر حتی دیر صنایع غذایی مانند ماکارونی و چیپس
  • نداشتن رقبای قدرتمند به دلیل تازه تاسیس بودن کارخانجات


​کد آیسیک محصول 1533412327
​کد تعرفه گمرکی 23091000
​تعداد واحدهای فعال1
​تعداد واحدهای طرح13

بررسی سابقه مصرف محصول:

​براساس آمار گمرک واردات رسمی غذای سگ و گربه در سال 1396، حدود 5,000 تن بوده که معادل 10 میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است. بیش از 80% واردات از کشورهای فرانسه، آلمان و ايتاليا انجام شده است و از لحاظ ارزش نسبت به سال قبل دو برابر شده است.                                                                                     

                                                                              pet


روش تولید 

 این خط تولید بسته به مواد اولیه ورودی دارای محصولات مختلف برای تغذیه سگ و گربه می باشد. پروسه تولید آن به این صورت می باشد که مواد اولیه اعم از پودر گوشت، آرد یا خرده انواع غلات و انواع پره میکس ها (Premix) وغیره داخل دستگاه مخلوط کن (Mixer) مخلوط گردیده و به فیدر اسکترودر و از آنجا به اکسترودر توسط کانوایر ماردون (Screw conveyor) انتقال می یابد . داخل اکسترودر این مواد همراه با دما و فشار فشرده گشته و پخت میگردد . سپس بسته به شکل دلخواه از کسترودر خارج گردیده و به وسیله کاموایر هوایی(Air conveyor) به داخل خشک کن (Dryer) انتقال می یابد و این محصول رطوبت زدایی گشته و توسط کانوایر تسمه ای به داخل دستگاه دراژه (Coating .Flavoring) منتقل می گردد . در این دستگاه محصول روغن پاشی شده و با اسانس ها و پودر های مختف طعم دار می گردد .

بعد از این مرحله به میز سرد کن رفته و آماده بسته بندی می گردد.

ماشین آلات مورد نیاز 

​1.پودرکن غلات
2.خرد کن استخوان
3.پودر کردن استخوان
4.مخوط کن

و...

ویدیوی خط تولید خوراک حیوانات خانگی(سگ و گربه)