زمان خواندن 5 دقیقه (1022 words)

خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) بازیافت سرب از باطري‌هاي فرسوده خودرو

مقدمه

موضوع طرح حاضر، بازیافت سرب از باطري‌هاي فرسوده خودرو می‌باشد. بنابراین طرح حاضر در ردیف طرح‌هاي بازیافتی طبقه بندي می­ گردد. محصولات تولیدي طرح نیز همان مواد اصلی متشکله باطري می‌باشد که شامل شمش سرب و گرانول پلی پروپیلن می­ باشد که از محل بازیافت باطري‌هاي فرسوده حاصل می­ گردد. لازم به ذکر است که باطري‌هاي خودروها پس از طی عمر مفید خود دور انداخته می ­شوند و این در حالی است که مواد بسیار ارزشمندي مانند سرب در داخل آن­ها وجود دارد که بازیافت آن می ­تواند از نظر اقتصادي براي کشور بسیار مفید باشد.

​معرفی محصول

باتري‌ها ي سربی اسیدي مجموعه‌هایی کوچک براي ذخیره انرژي از طریق استفاده کنترل شده از واکنش‌هاي شیمیایی هستند. براساس تحقیقات صورت گرفته از سوي دفتر بررسی آلودگی آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست، این گونه باتري‌ها به دلیل غیرقابل بازگشت بودن واکنش‌هاي شیمیایی داراي دوره عمري مشخص هستند و پس از رسیدن به انتهاي دوره عمري خود، با وجود محتواي فلزي بویژه سرب، غیراستفاده و فرسوده و در گروه پسماندهاي ویژه تقسیم بندي می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد بازیافت آن­ها و وارد کردن فلزاتی نظیر سرب، قلع، آنتیموان، آرسنیک و مواد آلی نظیر پلی پروپیلن حاصل از بازیافت آن­ها به چرخه صنعت امري اقتصادي است، ولی به دلیل وجود خطرات مواد مختلف موجود در ساختار آن­ها به­ویژه فلزات سنگین، رعایت اصول بهداشتی و زیست محیطی، استفاده از فناوري‌ها ي نوین در جمع آوري و مراحل پیش بازیافت و بازیافت آن­ها ابداع شده است.

معرفی کد آیسیک و تعرفه گمرکی محصول

کد آیسیک محصولات طرح 2720512528 ( کد ۸ رقمی 37201144  و   27201337)  از گروه ساخت فلزات اساسی  (27) و زیر گروه ­ساخت فلزات اساسی قیمتی و فلزات غیر آهنی  (2720) می ­باشد. شمش سرب از ضایعات تحت زیر فصل تعرفه 7204 مقررات گمرکی ایران با عنوان قراضه و ضایعات چدن، آهن یا فولاد، شمش ­های حاصل از ذوب ضایعات آهن یا فولاد، با زیر تعرفه 72045000 با عنوان شمش‌های حاصل از ذوب مجدد ضایعات  شرایط شمش سرب حاصل از ذوب ضایعات، داشتن اجازه از وزارت صنعت،معدن و تجارت و پرداخت5 درصدی حقوق ورودی در سال 1397(حقوق گمرکی 4% و سود بازرگانی1%) می ­باشد.

واحد تولیدکننده محصول

این محصول تا انتهای سال ۱۳۹۷ دارای 65 واحد فعال بوده است. استان های سمنان و مرکزی دارای بیشترین  واحد تولیدکننده این محصول هستند. برای مشاهده جزئیات دقیق واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث تولید محصول بر روی کد آیسیک زیر کلیک کنید.

مشاهده واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث محصول با کد آیسیک 2720512528 (37201144 و27201337 ).

همچنین با کلیک بر روی هر یک از کدهای تعرفه زیر میزان صادرات و واردات صورت گرفته با آن کد، کشورهای وارد کننده، صادر کننده و... قابل مشاهده است.

مشاهده واردات و صادرات محصول با کد تعرفه 72045000

کاربردهای محصول

1) سرب به صورت ترکیب تترا اتیل سرب جهت به سوزي، به بنزین اضافه می ­شود.

2) از سرب در مهمات سازي و صنایع نظامی استفاده می‌شود.

3) به دلیل چگالی بالا از سرب در دیواره راکتورهاي اتمی و اتاق اشعه ایکس و رادیوگرافی به عنوان جذب کننده اشعه ­هاي مضر استفاده می‌شود.

4) از فلز سرب در بستر حمام‌ها ي گالوانیزاسیون استفاده می‌شود.

5) آلیاژ سرب، قلع و روي در صنعت لحیم کاري، آلیاژ سرب و قلع در صنعت چاپ، آلیاژ سرب و نقره در تهیه آندهاي مورد استفاده در واحد الکترولیز صنعت روي و آلیاژ سرب، آرسنیک و آنتیموان در صنایع مختلف و بالاخره آلیاژ سرب، قلع، مس، آنتیموان و آرسنیک و کادمیم به عنوان یک آلیاژ ضد سایش در ساخت یاتاقان‌ها کاربرد دارند.

6) اکسید‌ها ي سرب در صنایع رنگ و کبریت سازي کاربرد دارند. 

بازار محصول

بازار مناسب داخلی برای این محصول وجود دارد. موازنه عرضه و تقاضاي  محصولات طرح نشان از وجود کمبود در بازار دارد که بخش عمده این کمبود از وجود قابلیت صادراتی براي این محصولات نشات می‌گیرد. سرب و پلی پروپیلن داراي تبادلات خوب جهانی می‌باشند و هر ساله مقادیر زیادي در سطح جهان مبادله می‌گردد و از اینرو صادرات آن از کشورمان می‌تواند به عنوان یکی از مزیت‌ها ي مطلوب اقتصادي قلمداد گردد .بنابر این با توسعه تولید و صادرات این محصولات، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده اقتصادي براي کشور، سود مناسبی نیز براي صادر کننده بوجود می‌آید.

روش تولید محصول  

پس از انتقال باطري‌ها ي فرسوده به محدوده کارگاهی اولین فعالیت جداسازي پلاستیک از سرب داخل باطري می‌باشد. این فرآیند توسط نیروي انسانی و با استفاده از ابزاري مانند پتک، قلم و چکش صورت می‌گیرد. پس از جداسازي پلاستیک به محل دپوي پلاستیک ضایعاتی براي تبدیل به گرانول انتقال داده می‌شود. ضایعات سرب نیز جمع آوري شده داخل کوره ذوب شده، پس از ذوب در دماي 320 درجه سانتیگراد، توسط ملاقه داخل قالب‌ها ریخته شده و در حدود یک تا دو ساعت براي سرد شدن در مجاورت هوا قرار می­گیرند. پس از سرد شدن شمش­هاي بدست آمده از قالب‌ها خارج شده، به انبار انتقال داده می ­شوند.

سرمایه گذاری طرح 

سرمايه‌گذاري هر طرح از مجموع سرمايه‌گذاري ثابت و درگردش حاصل مي‌شود. هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت طرح شامل بخش‌های مختلف از قبیل زمین، محوطه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات و ... می‌باشد.

شرح هزينه‌های سرمايه‌گذاری ثابت طرح در ادامه آورده شده است.

​شرح ​هزینه مورد نیاز (میلیون ریال)
​سرمایه ثابت ​35424
​سرمایه در گردش​1984
​​کل سرمایه گذاری​37408

​زمین مورد نیاز برای   319 تن در سال بازیافت سرب از باطري‌هاي فرسوده خودرو ، 2500 متر مربع می باشد.

هزینه های تولید طرح 

​هزینه‌های تولید براساس پيش‌بيني توليد در ۱۰۰ درصد ظرفيت اسمی محاسبه می‌گردد و براي سال‌هاي قبل از دستيابي به ۱۰۰% ظرفيت با توجه به ميزان توليد و هزينه‌هاي ثابت و متغير، تعديلات لازم اعمال می‌گردد. كل هزينه‌هاي توليد اين طرح كه شامل هزينه‌هاي عملياتي و غيرعملياتي توليد می‌باشد و معادل 36643 ميليون ريال می‌باشد

شاخص های اقتصادی طرح 

​شرح ​مقدار ​واحد 
​​ارزش فعلی خالص (NPV) ​24235 ​میلیون ریال
​​​​نرخ بازده داخلی (IRR)​33.67​درصد
​دوره بازگشت سرمایه (PBP)​2.57​سال
​تسهیلات پیشنهادی​21000​میلیون ریال
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید ظروف ی...
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید اکسید ...
 

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
متن عکس را داخل کادر وارد کنید
Cron Job Starts