زمان خواندن 6 دقیقه (1294 words)

خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید آب معدنی

مقدمه 

آب این ماده حیاتی و با اهمیت در دنیا نقش بسیار مهمی را در شکل گیری تمدن ­ها و استمرار آن­ ها داشته است مروری بر سوابق تمدن ­هایی که در طول تاریخ شکل گرفته و شکوفا شده‌اند نشانگر این واقعیت است که وجود آب و امکان دسترسی به آن یکی از کلیدی‌ترین عوامل فراگیری و استمرار آن‌ها بوده است. افزایش تقاضا برای آب و اوج گیری رقابت بین مصرف کنندگان مختلف موجب شده انسان برای ایجاد موازنه و تعادل بین توزیع نیازها و منابع آب موجود مستقیماً در وضعیت طبیعی رودخانه‌ها دخالت کند و با ایجاد تاسیسات گوناگون ذخیره و توزیع آب، شرایط طبیعی را به منظور تامین نیازهای خود تغییر دهد. آب معدنی و آب شرب بعنوان یکی از نیازهای اساسی روزمره انسان و استمرار حیات می‌باشد. میزان نیاز روزمره هر فرد به آب ۱ تا ۲ لیتر می‌باشد که بستگی به شرایط آب و هوایی و سن و سال دارد. استفاده از آب آشامیدنی سالم و گوارا یکی از مهم­ترین فاکتورهای مصرف آب می‌باشد که از سالیان بسیار دور به آن توجه شده است. 

معرفی محصول 

آب معدنی محصول بسته‌بندی شده آب گوارا و قابل شرب با ویژگی­ های فیزیکی، شیمیایی و میکرو بیولوژی تعریف شده، می‌باشد که مستقیما از چشمه و یا نقاط حفر شده از طبقات زیر زمینی به دست می‌آید و دارای خواص ‌بهداشتی و درمانی می­ باشد و در معرض هیچگونه پالایش خارج از استانداردهای مربوطه قرار نگیرد ‌و در محل‌ چشمه و یا منابع ‌آبی مربوطه‌ در شرایط ‌‌خاص ‌بهداشتی بسته‌بندی می‌گردد.

انواع آب معدنی

۱) آب معدنی گازدار: آبی است که پس از تصفیه‌های لازم و بسته‌بندی مقدار گاز آن برابر با مقدار گازی می‌باشد که آب در مظهر چشمه دارد.

۲) آب معدنی بدون گاز: آب معدنی است که پس از تصفیه و بسته‌بندی فاقد گاز کربنیک مازاد بر مقدار لازم جهت نگهداری املاح بی کربنات موجود و یا گازهای دیگر باشد.
۳) آب معدنی گازدار شده: آب معدنی است که پس از تصفیه‌های لازم از منبع دیگری گازکربنیک به آن اضافه شود. 

معرفی کد آیسیک و تعرفه گمرکی محصول 

 کد آیسیک محصول ۱۵۵۴۳۱۲۳۷۲ (و کد ۸ رقمی 15541140) از گروه ساخت محصولات غذایی و انواع آشامیدنی (۱۵) و زیر گروه تولید نوشابه های غیر الکلی، تولید آب معدنی (1554) و کد آیسیک محصول دیگر 1554512303 و  1554512311 و  1554112 از گروه ساخت محصولات غذایی و انواع آشامیدنی۱۵) و زیر گروه تولید نوشابه های غیر الکلی، تولید آب معدنی(1554)می­ باشد.

آب معدنی تحت زیر فصل­ های تعرفه 2201 مقررات گمرکی ایران با عنوان آب،‌ همچنين آب‌هاي معدني طبيعي يا مصنوعي (Artificial) و آب‌هاي گازدار شده، كه به آن­ها قند يا ساير مواد شيرين‌كننده يا خوشبو كننده اضافه نشده باشد؛ يخ و برف. با زیر تعرفه 22011000 آب‌معدني و آب گازدار شده وارد و صادر می‌شوند. شرایط ورود آن داشتن اجازه از وزارت بازرگانی و وزارت صنایع پرداخت 55% حقوق ورودی در سال 1397 (4% حقوق گمرکی و سود بازرگانی51%) می­باشد.

واحدهای تولیدکننده محصول

 این محصول تا انتهای سال ۱۳۹۷ حدود 590 واحد فعال بوده است. استان های تهران، خراسان رضوی و خوزستان دارای بیشترین واحد تولیدکننده این محصول هستند. برای مشاهده جزئیات دقیق واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث تولید محصول بر روی کد آیسیک زیر کلیک کنید.

* مشاهده واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث محصول با کد آیسیک 1554312372 (15541140، 15545123۰، 1554112)

همچنین با کلیک بر روی هر یک از کدهای تعرفه زیر میزان صادرات و واردات صورت گرفته با آن کد، کشورهای وارد کننده، صادر کننده و... قابل مشاهده است.

* مشاهده واردات و صادرات محصول با کد تعرفه 22011000

کاربردهای محصول

موارد مصرف آب های معدنی در زمینه درمان و مصرف خوراکی می‌باشد.

درمان با آب های معدنی

استفاده از آب های معدنی، تاریخی بسیار کهن دارد ولی استفاده علمی از آب ها پس از شناخت اثرات درمانی آن­ ها در قرن اخیر تحقق یافته است. آب های معدنی به روی بدن انسان و یا مخصوصاً نواحی ویژهای از بدن دارای اثراتی می باشد که این اثرات در هنگام مصرف مستقیم از آب چشمه (یعنی اولین نقطهای که آب معدنی ظاهر میشود) شدیدتر می باشد. آب های معدنی که در نقاط مختلف وجود دارد هر کدام اثر ویژه مربوط به همان آب را دارد زیرا ترکیبات هر آب معدنی ویژه همان منطقه است که ظاهر شده است مثلاً:

-آب های سولفات‌کلسیم سرد، خاصیت افزاینده ‌ادرار دارد که در اصطلاح پزشکی به آن مدر گویند.

- آب های سولفاته‌سدیم و منیزیم، ملین است یعنی با خوردن آن یبوست بیمار برطرف خواهد شد.

- آب های بیکربنات سدیم مؤثر بر حالت تعادل اسیدی (سرد مزاجی) و بازی (گرم مزاجی) اعضاء خواهد بود.

- آبه ای سولفوره سدیم رادیو اکتیوگرم، برای درمان بیماری های تنفس مفید است.

- آب های سولفوره‌سدیم رادیو اکتیوگرم، برای درمان بیماری های تنفس مفید است.

- آب های رادیواکتیو موجب فعالیت و ترمیم سلول و بافت های بدن شده، باعث ازدیاد کلسیم سازی گشته و می تواند رگهای ‌خونی ‌بدن را گشاد نموده مدر باشد و نهایتاً آرام بخش ‌و باکتری کش است. 

بازار محصول

اگرچه وضعیت فعلی بازار آب در کشور در حال حاضر در شرایط بحران کمبود آب قرار دارد. اما این امر نه تنها تاثیری بر بازار آب معدنی نداشته بلکه می‌تواند در آینده و با فرهنگ سازی موجب رونق این بازار شود. همچنین با توجه به اینکه دولت تلاش دارد الگوی مصرف آب شرب در کشور را به سمت آب‌های بسته ‌بندی شده ببرد، به همین دلیل از توسعه واحدهای فعال در این بخش حمایت می‌کند. در چنین شرایطی براساس آمارهای گمرک، میزان صادرات این محصولات از رقم ۹ میلیون دلار در سال ۸۸ به ۷ میلیون دلار در سال ۹۲ رسیده است. این کاهش شدید صادرات آب معدنی تولید داخل، به نوعی بیانگر رشد مصرف داخلی در سال‌های گذشته است.

روش تولید محصول 

تولید آب‌معدنی بدین صورت است که ابتدا از سر‌چشمه به کارخانه منتقل شده و در آنجا ذخیره و تصفیه می‌شود. این آب در بطری­ های که قبلا تولید شده، توسط دستگاه­ های پرکن شرکت GyM اسپانیا پر می‌شود. لازم به ذکر است که بطری­ ها نیز در داخل کارخانه از PET و توسط دستگاه­ های تزریق شرکت‌Huskey بصورت پریفرم در آمده و سپس بوسیله دو دستگاه باد کن شرکت UROLA اسپانیا باد می‌شوند. حال بطری­ ها بعد از پر شدن و بسته‌شدن درب آن­ ها بوسیله نوار نقاله به سمت دستگاه لیبل زن برده شده و لیبل می‌خورد. بعد از آن، کد و تاریخ آن مشخص شده و توسط پلاستیک شیرینگ بسته‌بندی شده و بوسیله لیفتراک به انبار انتقال می‌یابد. 

سرمایه گذاری طرح

سرمايه‌گذاري هر طرح از مجموع سرمايه‌گذاري ثابت و درگردش حاصل مي‌شود. هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت طرح شامل بخش‌های مختلف از قبیل زمین، محوطه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات و ... می‌باشد.

شرح هزينه‌های سرمايه‌گذاری ثابت طرح در ادامه آورده شده است.

شرح هزینه موردنیاز (میلیون ریال)
سرمایه ثابت 1405047
سرمایه در گردش81588
کل سرمایه گذاری1486635

زمین مورد نیاز برای تولید 172800 تن آب معدنی و 90720 تن پریفرم در سال ،  30000 مربع می باشد.

هزینه های تولید طرح

هزینه‌های تولید براساس پيش‌بيني توليد در ۱۰۰ درصد ظرفيت اسمی محاسبه می‌گردد و براي سال‌هاي قبل از دستيابي به ۱۰۰% ظرفيت با توجه به ميزان توليد و هزينه‌هاي ثابت و متغير، تعديلات لازم اعمال می‌گردد. كل هزينه‌هاي توليد اين طرح كه شامل هزينه‌هاي عملياتي و غيرعملياتي توليد می‌باشد و معادل1360136 ميليون ريال می‌باشد.

شاخص های اقتصادی طرح

شاخص های اقتصادی طرح تولید آب معدنی توسط نرم افزار کامفار محاسبه شده اند و به شرح زیر است:

شرح مقدار واحد
ارزش فعلی خالص (NPV) 941078 میلیون ریال
نرخ بازده داخلی (IRR)32.96درصد
دوره بازگشت سرمایه (PBP)2.63سال
تسهیلات پیشنهادی834000میلیون ریال
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید مکمل غ...
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید رزین پ...

Related Posts

 

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
متن عکس را داخل کادر وارد کنید

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://armanin.ir/

Cron Job Starts