خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید حباب چراغ های پارکی

مقدمه 

چراغ‌های روشنایی پارکی، در پارک ­ها، فضای سبز، میدان­ ها و معابر عمومی به عنوان یک منبع روشنایی و همچنین زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این چراغ‌ها مجموعه‌ای از قطعات خریدنی و ساختنی مونتاژ شده به صورت یک مجموعه واحد بوده و به طور کلی شامل پایه (post) باز و (arm) و حباب روشنایی (bulb) می‌باشند.

مطلب حاضرخلاصه گزارش مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید حباب چراغ های پارکی است.

معرفی محصول 

 برای تهیه حباب‌های پارکی از جنس بلور از سیلیس، کربنات سدیم، فلدسپات (مواد معدنی)، کربنات پتاسیم، براکس، تری اکسید انتیموان، کربنات کلسیم، باریت و پتاسیم نیترات به عنوان مواد اولیه استفاده می‌شود. مخلوط این مواد در دمایی حدود 1500 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود و مذاب حاصل در قالب‌هایی به شکل حباب ریخته می‌شود و به این ترتیب حباب‌های پارکی تولید می‌شوند.

حباب‌های تولید شده یکی از اجزاء اصلی چراغ های پارکی را تشکیل می‌دهد و به عنوان محافظ منبع روشنایی چراغ پارکی که همان لامپ می‌باشد در مقابل باران و باد بکار می‌رود و جلوه زیبایی را به این چراغ‌ها می‌بخشد.

معرفی کد آیسیک و تعرفه گمرکی محصول 

کد آیسیک محصول 3150412334 (و کد 8 رقمی 31501613) از گروه ساخت ماشین ­آلات و ‌برقی طبقه ­بندی نشده در جای دیگر (31) و زیر گروه ­های ساخت لامپ ­های الکتریکی و تجهیزات روشنایی (3150)، انواع چراغ ­های روشنایی برقی (3150312332) می­باشد.

چراغ پارک­ ها و فضای سبز تحت زیرفصل­ های تعرفه 9405، مقررات گمرکی ایران با عنوان چراغ و وسايل روشنايي همچنين نورافكن‌ها و اجزاء و قطعات آن­ها، كه در جاي ديگر گفته ­نشده يا مشمول شماره‌هاي ديگر نباشند؛ چراغ­ هاي تبليغاتي، علائم نوراني، تابلوهاي نوراني راهنما و اشيای همانند،‌ داراي يك منبع روشنايي نصب‌شده دائمي، اجزاء و قطعات آن­ها كه در جاي ديگر گفته نشده يا مشمول شماره‌هاي ديگر نباشد، با زیر تعرفه 94054090 صادر و وارد می شود.

شرایط ورود آن داشتن اجازه از وزارت بازرگانی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، پرداخت 40 درصد حقوق ورودی در سال 1397 (حقوق گمرکی 4% و سود بازرگانی 36%) می ­باشد.

واحدهای تولیدکننده محصول 

​این محصول تا انتهای سال ۱۳۹۷ دارای 57 واحد فعال بوده است. استان های تهران، اصفهان، خراسان رضوی دارای بیشترین واحد تولیدکننده این محصول هستند. برای مشاهده جزئیات دقیق واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث تولید محصول بر روی کد آیسیک زیر کلیک کنید.

* مشاهده واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث محصول با کد آیسیک 3150412334 (31501613).

همچنین با کلیک بر روی کد تعرفه زیر میزان صادرات و واردات صورت گرفته با آن کد، کشورهای وارد کننده، صادر کننده و... قابل مشاهده است.

* مشاهده واردات و صادرات محصول با کد تعرفه 94054090.

کاربردهای محصول 

حباب قسمتی از چراغ را تشکیل می‌دهد که چراغ‌ها جهت نصب در فضای سبز پارک‌ها، تزیین فضای سبز، روشنایی پل‌ها و خیابان‌ها، آبنماها، فضای جلو هتل‌ها و تالارها، رستوران‌ها، و مراکز تجاری، سواحل رودخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بازار محصول 

 بر اساس بررسی­ های انجام ­شده میزان تقاضای محصول طرح تا حد زیادی وابسته به احداث فضاهای سبز و پارک‌های بزرگ توسط شهرداری‌ها می‌باشد، با توجه به اینکه اکثر سازمان­ های فضای سبز شهری برنامه توسعه فضای سبز را در پیش دارند، با توسعه فضاهای سبز کشور و نزدیک شدن به سرانه جهانی میزان تقاضای چراغ ­های پارکی و متقابل آن تقاضای حباب­ ها افزایش خواهد یافت و با توجه به کمبود عرضه مشاهده شده این طرح از لحاظ بازار توجیه­ پذیر است.

روش تولید محصول 

 مراحل کار در این روش عبارت است از:

1) آماده­ سازی مواد اولیه

2) توزین و اختلاط

3) تغذیه کوره و ذوب کردن

4) برداشتن مذاب

5) شکل دهی

6) تنش ­گیری

7) بسته ­بندی

سرمایه گذاری طرح 

سرمايه‌گذاري هر طرح از مجموع سرمايه‌گذاري ثابت و درگردش حاصل مي‌شود. هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت طرح شامل بخش‌های مختلف از قبیل زمین، محوطه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات و ... می‌باشد.

شرح هزينه‌های سرمايه‌گذاری ثابت طرح در ادامه آورده شده است.

​شرح ​هزینه موردنیاز (میلیون ریال)
​سرمایه ثابت 40193​
​سرمایه در گردش2661​
​کل سرمایه گذاری42854​

زمین مورد نیاز برای تولید 1000تن در سال حباب چراغ های پارکی، 2400 متر مربع می باشد.

هزینه های تولید طرح 

  هزینه‌های تولید براساس پيش‌بيني توليد در 100 درصد ظرفيت اسمی محاسبه می‌گردد و براي سال‌هاي قبل از دستيابي به 100% ظرفيت با توجه به ميزان توليد و هزينه‌هاي ثابت و متغير، تعديلات لازم اعمال می‌گردد. كل هزينه‌هاي توليد اين طرح كه شامل هزينه‌هاي عملياتي و غيرعملياتي توليد می‌باشد. در جدول زير ليست شده است و معادل 51000.59 ميليون ريال می‌باشد.

شاخص های اقتصادی طرح 

 شاخص های اقتصادی طرح تولید حباب چراغ های پارکی توسط نرم افزار کامفار محاسبه شده و به شرح زیر است.

​شرح ​مقدار ​واحد
​ارزش فعلی خالص (NPV)​ ​29990 ​میلیون ریال
​​​​نرخ بازده داخلی (IRR)​​34.02​درصد
​​​​دوره بازگشت سرمایه (PBP)​3​سال
​​​​تسهیلات پیشنهادی​24000​میلیون ریال
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید هیتر ت...
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید انواع ...
 

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
متن عکس را داخل کادر وارد کنید
Cron Job Starts