زمان خواندن 6 دقیقه (1157 words)

خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید اکسید منیزیم

مقدمه 

مصرف مواد نسوز در جهان حدود 24 ميليون تن در سال است كه 70 درصد آن مربوط به صنايع فولادي و مابقي در ساير صنايع فلزي، سيمان، كاشي و سراميك و ... مورد استفاده قرار می‌گيرد. توسعه و رشد اين صنايع در آينده، موجب افزايش تقاضاي جهاني براي فراورده‌های نسوز خواهد شد. از اين رو رفع معضلات صنعت نساز اولویت های توسعه صنعت نسوز كشور محسوب مي­ شود. 

از آنجايي كه در زمينه منيزيت به دليل كمبود كمي و كيفي ذخاير داخلي، صنايع نسوز به شدت وابسته به منابع وارداتي هستند و امكان بهره ­برداري مناسب و با كيفيت و كميت مطلوب فراهم نگرديده است و آمار غير رسمي نشان می ­دهد كه سالانه بيش از 60 ميليون دلار براي خريد مواد اوليه از منابع خارجي در اين صنعت هزينه مي­ شود، لذا ضروري است جهت تأمين بخشي از اين مواد از منابع داخلي تلاش شود .بديهي است چنانچه برنامه­ ريزي در تأمين مواد اوليه مورد توجه جدي قرار نگيرد صنايع نسوز كشور با چالش­ هاي روزافزوني مواجه خواهد شد.
از اينرو طرح حاضر در جهت بهبود خواص دولوميت به عنوان بهترين راه­ حل جايگزيني منيزيا در صنعت نسوز (هم به دليل وجود معادن غني و دسترس بودن آن در داخل و هم به دليل قيمت پايين آن) راه­ حل بسيار مناسبي براي گذر از بحران مواد اوليه قليايي نسوز خواهد بود.

مطلب حاضر خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید اکسید منیزیم است.

معرفی محصول 

 اکسید منیزیم یا منیزیا (Mgo)، ماده‌ای است با کاربردهای فراوان همچون نسوز، تولید فلز منیزیم، غذایی، دارویی و...‌. این ماده که به صورت خالص در طبیعت یافت نمی‌شود، از منابعی همچون منیزیت، آب دریا و دولومیت استحصال می‌شود.

منیزیا یا همان اکسید منیزیم با توجه به دیرگدازی بالایی که دارد (در حدود 2800 درجه سانتی­ گراد)، به عنوان یکی از اگریگیت­ های متداول در ساخت بدنه ­های دیرگداز مطرح می ­باشد، ضمن آنكه خصوصيت قليايي اين مينرال سبب شده است كه ديرگدازهاي بر پايه منيزيا در كوره ­هاي فولادسازي به خصوص در خط سرباره و منطقه پخت كوره دوار سيمان كه به شدت قليايي مي­ باشند، كاربرد فراواني يابند. از سوي ديگر كمبود ذخاير منيزياي با خلوص بالا و وفور منابع دولوميت خالص در كشور، باعث شده است تا بر روش­ هاي تامين منيزيا از دولوميت تمركز بيشتري گردد.

معرفی کد آیسیک و کد تعرفه گمرکی محصول 

کد آیسیک محصول 2411512501 (و کد 8 رقمی 24111521) از گروه ساخت مواد و محصولات شیمیایی (24) و زیر گروه های ساخت مواد شیمیایی اساسی به جز انواع کود و ترکیبات ازت (2411)، اکسیدها (2411312499)، اکسیدهای غیرنانو (2411412500) می باشد.

کد تعرفه گمرکی جدید اکسید منیزیم 28051900 است اما تمام اطلاعات واردات و صادرات اکسید منیزیم با کد تعرفه سابق یعنی 25199090 بوده است.
اکسید منیزیم تحت زیرفصل های تعرفه 2805 مقررات گمرکی ایران با عنوان سایر با زیرتعرفه 28051900 وارد و خارج می شود. شرایط ورود اکسید منیزیم داشتن اجازه از وزارت بازرگانی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، پرداخت 5 درصدی حقوق ورودی در سال 1397 (حقوق گمرکی4% و سود بازرگانی1%) می باشد.

واحد تولیدکننده محصول

​این محصول تا انتهای سال ۱۳۹۷ دارای 6  واحد فعال بوده است. استان های خراسان جنوبی، قزوین، خراسان رضوی دارای  واحد تولیدکننده این محصول هستند. برای مشاهده جزئیات دقیق واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث تولید محصول بر روی کد آیسیک زیر کلیک کنید.

* مشاهده واحدهای فعال و واحدهای در حال احداث محصول با کد آیسیک 2411512501 (24111521).

همچنین با کلیک بر روی هر یک از کدهای تعرفه زیر میزان صادرات و واردات صورت گرفته با آن کد، کشورهای وارد کننده، صادر کننده و... قابل مشاهده است.

* مشاهده واردات و صادرات محصول با کد تعرفه 25199090.

کاربردهای محصول 

اين ماده براى تهيه و ساخت مواد نسوز و مقاوم مورد استفاده قرار می­ گيرد (مثل ظروف مخصوص ذوب فلزات، خطوط داخل کوره، آجرهاى مخصوص حريق)، همچنين در تهيه سيمان منيزيمى، ترکيبات پوشش داخلى ديگ بخار، روغن ­هاى پودرى، ماده افزودنى به مواد پتروشيمى و نفتى، مواد کودى مورد استفاده است. اين ماده در رنگ سفيد استاندارد، وسايل بازتاب ­کننده و منعکس ­کننده نور، ماده افزودنى به مواد غذايى، وسايل نيمه رسانا، لاستيک­ هاى شتابنده غيرآلى مورد استفاده است. همچنين در تهيه خمير کاغذ و کاغذ مورد استفاده است.  

بازار محصول 

امروزه مواد نسوز نقشي كليدي در توليد فولاد، سيمان، فلزات غيرآهني، پتروشيمي و ديگر محصولات پايه داشته و لذا حوزه كاربردي وسيعي براي آن­ها محقق است. از آنجايي كه صنعت نسوز يكي از معدود صنايع كشور با تقريبا يك درصد سهم جهاني است، بديهي است كه اين صنعت ضرورتا مي ­بايست حفظ و ارتقاء يابد، لذا شناسايي و معرفي دقيق آخرين دستاوردهاي جهاني، نه تنها در جهت كمك به ارتقاء صنعت ديرگداز از نقطه نظر توليد مي­ باشد، بلكه باعث بهبود و كاهش هزينه­ هاي توليد در صنايع مادري همچون آهن، فولاد، سيمان و... از نقطه نظر مصرف خواهد شد، كه تاكيدي بر حفظ و ارتقاء ساير صنايع كشور خواهد بود. در اين ارتباط می­ بايست توجه داشت كه صنعت موجود نسوز در كشور اگرچه داراي فرصت ­هاي خوبي است اما تحت فشارهاي جدي از طرف توليدكنندگان خارجي و مخصوصا چين نيز مي­ باشد. 

بررسي ­ها نشان مي­ دهند كه در ايران نيز اين مواد از پتانسيل بسيار بالايي جهت توليد منيزيا جهت كاربرد در صنايع نسوز برخوردارند. همچنين با اجراي اين طرح كه امكان تامين مقادير قابل توجهي از مواد اوليه نسوز را در كشور فراهم مي سازد، توليدكنندگان نسوز به جاي خريد مواد اوليه نسوزهاي پايه منيزيتي از چين با قيمتي همواره صعودي، می ­توانند از منابع مطمئن داخلي استفاده نمايند.

روش تولید محصول 

مراحل کار در این روش عبارت است از:

1-تجزیه حرارتی جزئی دولومیت

CaMg(CO3)2→CaO,MgO+CaCO3+CO2

2-هیدراتاسیون

CaO,MgO+H2O →Ca(OH)2+Mg(OH)2

3-کربناسیون

Ca(OH)2+Mg(OH)2+CO2 →CaCO3↓+Mg(HCO3)2

4-پخت در دمای بالا

Mg(HCO3)2 → MgO 

سرمایه گذاری طرح 

سرمايه‌گذاري هر طرح از مجموع سرمايه‌گذاري ثابت و درگردش حاصل مي‌شود. هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت طرح شامل بخش‌های مختلف از قبیل زمین، محوطه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات و ... می‌باشد.

شرح هزينه‌های سرمايه‌گذاری ثابت طرح در ادامه آورده شده است.

​شرح ​هزینه مورد نیاز (میلیون ریال)
​سرمایه ثابت ​671730
​سرمایه در گردش​5431
​کل سرمایه گذاری​677160

زمین مورد نیاز برای تولید 20000 تن در سال منیزیم اکسید، 12000 متر مربع می باشد.

هزینه های تولید طرح 

هزینه‌های تولید براساس پيش‌بيني توليد در 100 درصد ظرفيت اسمی محاسبه می‌گردد و براي سال‌هاي قبل از دستيابي به 100% ظرفيت با توجه به ميزان توليد و هزينه‌هاي ثابت و متغير، تعديلات لازم اعمال می‌گردد. كل هزينه‌هاي توليد اين طرح كه شامل هزينه‌هاي عملياتي و غيرعملياتي توليد می‌باشد و معادل 177164.07 ميليون ريال می‌باشد.

شاخص های اقتصادی طرح 

​شاخص های اقتصادی طرح تولید اکسید منیزیم توسط نرم افزار کامفار محاسبه شده و به شرح زیر است.

​شرح ​مقدار ​واحد
​ارزش فعلی خالص (NPV) ​367522 ​میلیون ریال
​​​نرخ بازده داخلی (IRR)​30.43​درصد
​​​دوره بازگشت سرمایه (PBP)​3​سال
​​​تسهیلات پیشنهادی​403000​میلیون ریال
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید ظروف ی...
خلاصه مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی) تولید کربنات...

Related Posts

 

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
متن عکس را داخل کادر وارد کنید

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://armanin.ir/